Snová a reálná, letní a zimní

23. prosince 2015 v 20:55 | Bludička |  Přemýšlela o slovech
Poslední dobou mám pocit, jako kdyby se celý můj život měnil. Není to ale životem, je to mnou. Z loutkařem se stávám loutkou, to, co jsem dříve řídila, najednou řídí mě. Už neovládám své příběhy, to ony ovládají mě. Jestlipak je naruby všechno? Pokud ano, stejně, jako jsem si dříve vymýšlela já je, tak si teď i ony jen vymýšlí mě. Stávám se chimérou, denním přeludem. Snem.
Stávám se nikým, můj život ztrácí barvy. Čím více vybarvuji příběh, čím skutečnějším ho činím, tím jednobarevnější je realita. Možná už se mi najednou nelíbí. Co když v ní už žít nechci? Bojím se jí, chci se před ní schovat. Být sama se svou fantazií. Ale zároveň se bojím i něčeho jiného - zabíjím tak všechno, co je mi drahé, zpřetrhávám pouta, která jsem tak dlouho budovala. To je přeci špatně! Nemůžu se před opravdovým světem schovat, nemůžu se tvářit, že neexistuje! Jenomže návrat je tak těžký, tak moc těžký! Sama to nezvládnu. Nemůžu čelit opravdovosti sama. Pomozte mi! Přitáhněte mě zpátky!
Vedu vnitří boj. Mezi tou, která chce žít a tou, která by snila.

Jak se liší? Jedna chodí ven, je spíše extrovertní a ráda se baví. Ráda tančí a potkává své kamarády. Mluví i s cizími lidmi, směje se. Na rodinu skoro nemá čas, jak pořád lítá někde venku. A nemá čas ani sama na sebe. Je krásná. Je krásná pro ostatní.
Ta druhá by nejradši spálila mosty, zbořila hráze. Zavřela se doma a nikdy neodešla. Kamarádi? K čemu? Mám své postavy, své příběhy. Kamarádi se ke mě nechovají vždy tak, jak bych si přála, ne vždy mi oplácí, co jim dávám. Nepotřebuji je! Jen mě vězní, pusťte mě, rozvažte ty provazy! Jsou povinnost, jsou přítěž. Nechci je. Nechci jejich akce. A nebo ano. Ale jen na dálku. Chci mít kamarády, ale nechci se s nimi vídat. Chci být sama, tak je to lepší. Jednodušší a krásnější. I ona je krásná. Je krásná pro sebe.
Hádají se a přetahují a ta druhá vyhrává. Vyhrává, protože je zima, léto je obdobím té první. A když slunce odejde a přestane tak často navštěvovat oblohu, ta reálná musí předat žezlo, symbol své vlády, té snové. Teď jsem tedy taková, snová. A vyhovuje mi to, nestěžuju si. Vadí mi to, vadí! Pomozte, udělejte někdo něco! Víte, ten problém je jen jeden. Právě oni, kamarádi. Znají mě z léta, to nebylo tak dávno, a na tu zimní už zapomněli. Nechápou mě, nechápou mou snovou půlku. Nevím, jak jim vysvětlit, že je mám pořád stejně ráda, jen teď potřebuju samotu. Že se s nimi nechci vídat jen proto, že prostě... už nejsem letní. Léto odešlo.
Teď je tady můj příběh, ten je důležitější. Pracuju na něm, slova přibývají den co den. A oni by mě rušili, rozptylovali. Já teď potřebuji klid, rámus sny odhání, to je snad všem jasné, ne? Ale zároveň si sama říkám, že bych potřebovala alespoň občas z tohohle světa vytrhnout. Alespoň občas pustit k moci Letní, protože ten příběh mě nabíjí energií stejně jako mě vysává. Ano, pracuju na něm den co den. Je to úmorné. Je to povinnost stejně jako potkávání přátel. Je to vězení, ze kterého se nemůžu dostat. Je to smrtelná past. A já se bojím, aby až skončím, nezůstala jen jedna. Ta zimní, ta, která své přátele odhání. Aby po zimě nenásledovala jen další zima a střep ze zrcadla ledové královny nezůstal v srdci nadále.
Nakonec to zase taková tragédie nebude, ne? Pokud tě přátelé nepřijmou takovou, jaká jsi, i s těmi introvertními částmi, nezaslouží si tě. Nejsou to opravdoví přátelé. To je to, co mi poslední dobou běží v hlavě dost často. Ale mílí se to, neuvěřitelně se to mílí. Protože já jim nic neřekla. Nevysvětlila jsem jim, proč všechny akce ruším, proč se jim vyhýbám. Protože se bojím, nevím jak na to. Nevím, jak jim říct, aby si to nebrali osobně. A aby mě přijali, pochopili to.
A tak teď vedu vnitřní boj. Mezi tou, která chce snít, a tou, která by žila.
Pomozte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 23. prosince 2015 v 21:32 | Reagovat

Můžeš být má snová kamarádka. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama